Neohodnoceno

Most do budoucnosti, Matěj Spurný

Laboratoř socialistické modernity na severu Čech
V šedesátých a sedmdesátých letech 20. století bylo kvůli povrchové těžbě uhlí zlikvidováno jedno z nejcennějších historických měst severních Čech. Náhradou za starý vznikl nový Most, který vzbuzoval veliká očekávání....
Můžeme doručit do:
10.10.2022
Možnosti doručení
Skladem
Značka: Karolinum
360 Kč –18 % 295 Kč
Kategorie: Regionální literatura, místopis
Hmotnost: 0.467 kg
Autor: Matěj Spurný
Žánr: naučná
Nakladatelství: Karolinum
Počet stran: 290
Datum vydání: 16.05.2016
Vazba: brožovaná
Rozměr: 16x23 cm
Jazyk: české
EAN: 9788024633329
Most do budoucnosti, Matěj Spurný
360 Kč –18 %
V šedesátých a sedmdesátých letech 20. století bylo kvůli povrchové těžbě uhlí zlikvidováno jedno z nejcennějších historických měst severních Čech. Náhradou za starý vznikl nový Most, který vzbuzoval veliká očekávání, ale nakonec stal symbolem úpadku i bezohlednosti československého státního socialismu.
Kniha Most do budoucnosti plasticky vypráví o životě ve starém Mostě v dekádách po druhé světové válce a zprostředkovává diskuse a vyjednávání, které předcházely rozhodnutí o jeho zbourání, i ty, v nichž se rozhodovalo o charakteru nového města.
Klíčové aspekty poválečných dějin Mostu autor zároveň vsazuje do kontextu myšlenkových i sociálních proměn v Československu i v Evropě 2. poloviny 20. století. Původně středověké město pohlcované velkolomem nebo betonová architektura nového Mostu tak pro čtenáře nezůstávají jen nesmyslnými projevy komunistické diktatury. Autor ukazuje, že jim můžeme porozumět, zapojíme-li je do kontextu vysídlení Němců a odcizení mezi lidmi a přírodou v českém pohraničí, produktivismu a technokratismu, sdíleného v poválečných dekádách velkou většinou Evropanů, či někdejší přesvědčivosti vize racionálně plánovaných měst.

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: